Co to vlastně ten Human design je?

13.10.2021

A proč ho tolik doporučuji? 

Ráda bych Vám na tyto (a další) otázky postupně odpověděla. 

Pro mne byl Human design jednoduše láska na první pohled. Jakmile jsem se s ním před šesti lety setkala, jako kdyby se ve mně něco probudilo a rozproudilo mou energii. Jako bych se já probudila. 

 Human design mi pomohl pochopit spoustu toho, co mne v životě trápilo. Nejen pochopit, ale hlavně i ZMĚNIT

Human design je možnost lépe se poznat, respektovat a dokázat rozeznat, kdy jdu proti sobě. A navíc vážit si toho, kdo jsem a jaká jsem. 

Prakticky se tato změna projevuje tak, že se teď cítím mnohem svobodnější, dělám věci, o kterých jsem dříve jen snila, ale nedovolila si je. Zjistila jsem, že spoustu překážek jsem si sama postavila, a tak jsem je mohla i sama dát pryč. Další překážky jsem zdolala tím, že jsem se (postupně) stávala SAMA SEBOU. S tím mi Human design hodně pomohl. Pochopit to, co je mou přirozeností a jaké jsou mé dary a talenty. A tím má svoboda rostla. 

 Prostě a jednoduše: Cítím se ve svém těle čím dál tím lépe. 

Tedy není to tak, že by mě už nikdy nic netrápilo, nebo že už bych nic neřešila. Ale tím, že jsem teď mnohem klidnější a laskavější k sobě, nemusí být mé lekce tak bouřlivé a hlavně zbytečné. Navíc dokážu lépe rozeznat a vidět hodnotu a moudrost, kterou jsem tím, že jsem nějakou lekcí prošla, získala. Protože tak jsme my lidé nastavení, učit se ze svých prožitků. 

To určitě vysvětluje mé nasazení a intenzitu se kterou o Human designu mluvím. A proč tuto změnu pomáhám zprostředkovat i dalším lidem. 

Protože vím, jakou hodnotu můj život má. Kolik se toho změnilo a jak moc se teď cítím lépe než dřív. 

Co to tedy ten Human design je? 

Asi nejlépe by se to dalo do našeho jazyka přeložit jako nastavení člověka. Human design nám přibližuje jaké je naše nastavení, jací jsme, co je naší přirozeností, jak ve světě můžeme ideálně fungovat, jak se můžeme správně rozhodovat a jaké jsou naše dary a talenty. To vše najdeme v tzv. mapě Human designu. 

Jak se na to dívám já: v okamžiku, kdy se narodíme dostaneme každý svou mapu, abychom věděli, jak/kudy se v okolním světě ideálně pohybovat a jak v něm fungovat. Můžete si to představit třeba jako kdybychom každý měli svou vlastní "google mapu". K tomu dostaneme "kompas", ten potřebujeme k navigaci. Abychom věděli, jakým směrem se v mapě (tedy našem životě) ubírat, kudy se vydat, tedy jak se rozhodovat. A další, co máme k dispozici je naše "vybavení" - to jsou naše dary a talenty. To, v čem jsme dobří. 

Tedy představte si to, jakože dostanete vybavení na běhání - tenisky, lehké sportovní oblečení a mapu terénu v nížině. I Vaše tělo je stavěné na běhání v mírném terénu. Ale vy se rozhodnete zdolávat vysoké hory. Třeba protože to tak dělal někdo před Vámi. Anebo proto, že vidíte někoho, kdo to vybavení do vysokých hor má a komu to jde. Tak já to taky zvládnu, no ne? Ano. Jde to. Ale bude to náročné. Pravděpodobně Vás to bude stát spoustu sil, bude Vám asi i zima. Některé úseky budou hodně obtížné. Můžete je třeba zkoušet zdolávat pořád dokola. A i když se Vám to možná nakonec i podaří, myslím že Vám to spokojenost, klid ani úspěch nepřinese. Možná na chvíli. A přitom by stačilo jen poznat, že to, v čem budete zářit je běh. V něm budete cítit spokojenost a naplnění. V něm budete cítit, že skutečně žijete, protože dovolíte svému tělu dělat to, co je pro něj přirozené.

Je tedy důležité respektovat sama sebe. Respektovat to "jak já to mám". A přesto se často snažíme dělat věci, které pro nás přirozené nejsou. Třeba protože to nevíme, nebo protože chceme někomu, nebo sami sobě, dokázat, že na to máme. A tím nechci říct, že je to špatně. Protože každý z nás to dělá tak, jak to umí. A nemusíte měnit nic, když nechcete. Ale jestli jste už unavení, nebo nespokojení, nebo naštvaní a toužíte po změně, jako já, můžete to začít měnit. 

A můžete si i vybrat jinou metodu. Já si zamilovala Human design - protože nám pomáhá vidět oblasti, kde leží naše síla. Pomáhá poznat jaké je "naše ideální vybavení". Často to naše vybavení třeba i známe, ale tím, že jsme s ním už dlouho a vlastně jsme ho plně nepoužívali, si ani nemusíme uvědomovat jeho skutečnou hodnotu. Anebo, jako třeba v mém případě, ani své vybavení pořádně neznáme, protože jsme ho jako malí raději odložily. 

Pokud si dítě myslí, že takové, jaké je, není pro rodiče přijatelné (ať už to tak skutečně je, nebo není) může se rozhodnout chovat se tak, jak si myslí, že by rodiče chtěli, aby se chovalo. Rozhodne se odložit svoji přirozenost. Když budu hodná holčička, nebudu se moc projevovat, tak mě budou mít druzí raději. To je model chování, který nás pravděpodobně v tom dětském věku ochránil, ovšem problém je, že si ho neseme stále sebou. 

A jak asi vypadá taková dospělá hodná holčička, která se nebude raději moc projevovat, aby nikoho nerozčílila a nepřišla o něj? Bude hodně nesvobodná, a navíc, a to je velmi důležité, dokud nejsme sami sebou jde většina naší energie do toho, abychom tento falešný obraz udrželi. To nás stojí mnoho sil. Navíc jsme sami k sobě neupřímní a tu neupřímnost vysíláme pak i ven. Takový život je velice náročný. Jak z toho ven? 

Cesta je v přijetí. Situace a sebe.

Já plně věřím tomu, že pokud chceme něco ve svém životě změnit a nebudeme na sebe tlačit, dovolíme si vlastní tempo a přijmeme se takoví jací jsme, jde to. 

PROTOŽE PODLE MNE, SKUTEČNĚ ZÁŘIT MŮŽETE JEN V TOM, CO JE VAŠÍ PODSTATOU A PŘIROZENOSTÍ. V TOM, KDO SKUTEČNĚ JSTE. TAM JE VAŠE SÍLA, SE KTEROU SE POTŘEBUJETE PROPOJIT. 

VAŠE SÍLA JE VE VAŠÍ JEDINEČNOSTI. NE V TOM, ŽE BUDETE JAKO TI DRUZÍ. 

Co tedy Human design nabízí?

Já bych řekla, že Human design má v sobě různé "vrstvy" a záleží na tom, jak hluboko chce člověk jít. 

V první vrstvě jsou to informace - ve výkladu získáte spoustu důležitých informací: jaký jste typ (z pohledu HD), jaká je Vaše energie, jaký je Váš způsob rozhodování, způsob ideálního fungování, jaké jsou Vaše unikátní dary a talenty, jaký je Váš zdravý způsob stravování, spánku, atd atd. Spoustu informací, které Vám sami o sobě mohou ulehčit Váš život. Řada Aha momentů, díky kterým můžete vidět, kde jste v životě šli proti sobě. 

 A pokud chcete víc, tak skutečná změna začíná v okamžiku, kdy se rozhodnete tyto informace aplikovat ve Vašem každodenním životě. Začnete se seznamovat se svou mapou, kompasem a vybavením a vydáte se s nimi na cestu poznání. Začnete experimentovat s tím "jak to máte" a poznávat tak hlouběji sama sebe. Zkoumat oblasti, kterým v Human designu říkáme otevřenost. Místa, kde jsme otevření vlivu druhých lidí a kde se s druhými "setkáváme" a vytváříme tak naše vztahy. Jak moc zdravé jsou, záleží právě na tom, jaký vztah máme sami k sobě.

Tomuto tématu bych se chtěla věnovat příště. 

Zdravím Vás a přeji Vám krásný podzimní den 🍂🍁 

Marta